Geri

Mustafa Yılmaz'ın Sırrına Ulaştık mı?* Dengesizliğin Temeline Ulaşmak
* Çok yönlü planlar
* Dikkatli motivasyonun Bitmemesi (Enerji)

Mustafa Yılmaz, her geçen gün ilerlettiği tekniğini, aldığı başarılarla daha da yükseklere taşıyor. En genç Türkiye Şampiyonu olarak tarihe ismini yazdıran Mustafa'nın oyunlarına bakıldığında tahtada neler yapabileceğini önceden kestirmek zor. Herkesin sevdiği konumlar ve taşlar vardır. Mustafa'da ise böyle bir şeyden bahsedemiyoruz. Mustafa Yılmaz, her konumu her an oynayabiliyor. En son turnuvası Türkiye Şampiyonası'nda ise maçlarına baktığım zaman en azından bir özelliğini keşfedebildim gibi geldi bana. Maçları arasında ortak bir nokta. Şimdi oynadığı 3 maçın pozisyonlarına bakalım, acaba siz de bana hak verecek misiniz?

Tur 13 Mustafa Yılmaz-Barış Esen 1.konum

İlk pozisyona baktığımız zaman beyazın bir a geçeri olduğunu görüyoruz. Oyuncu normal olarak bu piyonu sürerek, maçı yavaş yavaş kazanmayı düşünebilir belki. Oysa Mustafa öyle yapmıyor. Bambaşka bir fikri kafasında hayal ediyor (Tümden gelim=Şematik Düşünme). O da 8.sıradan siyahı kovarak şahı ortaya çıkarmak ve çok kısa sürede rakibi mat yapmak. Bu planı kullanırken konumdaki dengesizliği kullanıyor. O da a piyonu. Siyah, bu piyonu alınca bütün planlar kolayca gerçekleşiyor. Gerçi siyah bu piyonu almasaydı da 8.sıradan atak yiyecekti. Burada Mustafa Yılmaz'ın gördüğü şey h8 karesini tutan Filin f6 karesinden e7 gitmesi ve böylece Beyaz'a 8.sıranın verildiğini görmesi. Bu sayede maçın başından beri a geçeri üzerine kurulmuş oyun bambaşka bir plana aktarılıyor. Mustafa 'nın planlarında tutuculuk, muhafazakarlık yok. Hemen başka bir plana geçiş yapıyor.

Tur 13 Mustafa Yılmaz-Barış Esen 2.konum


Oynanan hamleler ise şöyle oldu:
1.Vb5 Vxa3 2.Kb8+ Şg7 3.Ve8 Şf6 4.Vh8+ Şg5 5.Vd4

Son pozisyona baktığımızda herşeyin başarıldığını, karşılığında a piyonunun gittiğini ama rakip şahın yerinden çıkartılarak mat edilme aşamasına geldiğini görüyoruz. Sadece a geçeri ile üstünlük sağladığını düşünen tek yönlü bir satranççı, kolay kolay bu maçı kazanamazdı. Oysa Mustafa her zaman 2.bir zayıflık aradığını ulaştığı konumla bize gösteriyor. Belki de 3.bir zayıflık ve bunun planını bile arıyordur.

12.tur Engin Yaşar Işık-Mustafa Yılmaz 1.konum


Bu maça göz attığımızda siyahın maçı kazanabilecek bir üstünlüğünden bahsedemiyoruz. Aynı bir önceki maçta, Barış Esen maçında olan 1. konum gibi. Oysa hamle hesabı yerine Mustafa Yılmaz'ın planı bambaşka bir fikir. Satranç kitaplarında da üzerinde bolca durulan açık hattı ele geçirmek sonrasında rakibin 2.sırasını elde etmek.

12.tur Engin Yaşar Işık-Mustafa Yılmaz 2.konum


Hamleler :
1...Kce8 2.a5 h6 3.Af3 Ke2 4.Vf4 Vxb2 5.Vxd6 Kxg2 6.Şh1 Kee2

Bir sonraki duruma baktığımızda siyahın amaçlarına ulaştığını görüyoruz. Bu konuma ulaşırken konumdaki dengesizlikleri gören Mustafa Yılmaz yine zayıf olduğu tarafı tamamen rakibine veriyor (d6 piyonu ve rakibe d5 geçerini sağlamak). Köprüleri yakıyor. Konumdaki dengesizliği başarıya götürecek planın bir parçası olarak görerek feda ediyor. Rakip de Mustafa'dan birşeyler alsa da sonunda maçı kazanan Mustafa oluyor. Hatta böyle bir konum için daha bir çok şey bile feda edebilirdi gibi düşündürüyor Mustafa Yılmaz.

Tur 10 Y.Emrah Yağız-Mustafa Yılmaz 1.konum


Bir başka konum. Siyahın çok az bir hamleden sonra maçı kazanacağını görmek zor. Durum eşit gibi duruyor Oysa at çatalı fikrinden yola çıkan siyah, durmadan fikir aradığı maçlarda en sonunda istediğini buluyor.

Tur 10 Y.Emrah Yağız-Mustafa Yılmaz 2.konum


1.konumdan sonra hamleler şöyle oldu:
1...Ve5 2.Vf4 Ve3+ 3.Şh1 Kd4

İkinci konuma baktığımızda Beyaz'ın zayıf olduğu bütün karelerin başına siyah taşların toplandığını görüyoruz. e3 karesinden çatal fikrini devam ettiren siyah rakip veziri de sıkıştırarak değişime mecbur bırakıyor. Böylece en başta istediği şeyi yani kaliteyi elde ederek maçın geri kalan bölümünü rahat bir şekilde kazanmasını başarıyor.

Büyük bir satranççı olarak doğulur mu? Yoksa çok çalışarak büyük bir oyuncu olunur mu? Bu soruyu 1938 yılında bir gazeteci Alekhine'e sormuştu. 17 yaşında Türkiye şampiyonu olan Mustafa Yılmaz belki de bize cevabı veriyor.

Ne dersiniz? Karar sizin.


Güncellemeler