KİTAPLAR

Çok yakında: 4-5-6 Hamlede Matlar Kitabı!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

1-2-3 Hamlede Matlar KitabıBu çalışma, uzun süreli ve özenli bir araştırmanın sonucu olarak ortaya çıktı.

Teorik bilgilerin yanısıra, satranç kültürünü ve bu kültüre ait pratik bilgileri de gösteren bu kitabın 3 ana amacı bulunmaktadır:

1. Satranç problemlerini çözerken şematik düşünmeyi sağlamak;
2. Hızlı ve iyi hamle hesaplamanın geliştirilmesi;
3. Körleme satranç oynamayı öğrenerek hayalgücünün ve hafızanın geliştirilmesi.

Yaklaşık 30.000 soru arasından dikkatle seçilen ve kolaydan zora doğru sıralanan, aralarında körleme satranç sorularının da bulunduğu tam 500 problem bu kitapta yer alıyor.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşım SatrançÇocuklara, Gençlere

Yıllar önce, Türkiye İş Bankası Eski Genel Müdürü Sevgili Ünal Korukçu döneminde, sözcük ve zekâ oyunlarıyla bezeli Arsadaki Çadır adlı çocuk romanında, satrançtan da söz etmiştik. Şimdi de onların insanlığın bu en eski oyunlarından biri olan satrancı destekleyici yaklaşımını biz yayımcılar takdirle izlemekteyiz.

Türkiye İş Bankası'nca yayımlanmış olan Arsadaki Çadır, bir pedagog-yazar (ve baba) olarak benim, kızım ve oğlumla onların ilk altı yılı boyunca birlikte yaşadığımız oyun serüvenimizin bir romanıdır. Onların odasına koyduğumuz oyuncaklar arasında bir satranç takımı da önemli yerini almıştı. Yakında Söz Yayın'ca yeniden--elbet bu kez resimlerle bezeli olarak-- yayımlayacağımız bu kitaba yazdığım önsözde şunları yazmıştım:

'Bu kitabın, benim bir pedagog olarak ana baba ve öğretmenlere öğreteceklerimi içermesini tasarlamıştım; ne var ki, sonunda, kitap, benim çocuklarımdan öğrendiklerimin bir öyküsü olarak gelişti.'

Şimdi ben, çocuklar ve gençlere-- satranca ilgi duydukları takdirde--yararlı, güzel bir satranç kitabı öneriyorum: Arkadaşım Satranç

 


2008 © Ilgaz Gümüştaş.
Sitede yer alan yazıların kullanım hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Güncellemeler