Geri


Satrançta Özel Bir Kıyafetimiz Olsun mu?

Satranç bildiğimiz kadarıyla yaklaşık dört bin yıldır oynanıyor. Oyun bir çok kural değişikliğine zamanla uğramış ve uğramaya da devam ediyor. Masaya maçın başında oturmama cezası, sarı kart gibi uygulamaların tartışıldığı bir dönemde bir teklif de biz yapalım dedik. Muhafazakarlığa kapılmadan, önyargılara aldırmadan tartışalım. Satrançta özel bir kıyafetimiz olsun mu?

İlk önce bilardo  örneği verelim. Bilardo sporu uzun zaman boyunca ülkemizde kahvelerde oynandı. Zamanla gelişen, kendini ilerleten yaygınlaşan bir duruma geldi. Üç topu matemiksel bir yöntemle birbirine çarptırma yarışında bir o kadar güzel bir şey daha var ki, o da sporcuların kıyafetleri. Ne zaman televizyonda bir bilardo şampiyonası seyretsek hemen saygınlık  fark edilir. Bu kıyafet o oyuncuların hem spora verdikleri saygıyı hem sevgiyi gösterir. Şık olurlar. O şıklık vuruşlarıyla ve oyuna da yansır, birbirlerini tamamlar. Böyle özel kıyafetli bir spor hem oynayanlar hem de izleyenler için oyunun yüceltilmesi anlamını taşır. Benim aklıma  bilardo deyince kahvelerde oynanan bir oyun yerine sporcuların giydiği güzel kıyafetler ve bilim geliyor.

Karate, tekvando, aikido vs. gibi dövüş sporları her ne kadar hoşuma gitmese de bu sporu yapanların giydikleri kıyafete her zaman hayran olmuşumdur. Uzak doğu kültürünün getirdiği  o uzun siyah pantolonla etek arası geleneksel kıyafetler, beyaz üstler, renkleri zamanla değişen kemerler ünvanlar kazanıldıktan sonra giyilebilir. Ninjaların giydiği kıyafeti ise kime sorsanız bilir. Bu etkileyici görünüm ise herkesin aklında yer etmiştir. Böylece görüyoruz ki bütün dövüş sporlarında özel bir kıyafet ve bu kıyafetin taşıdığı bir anlam var.

Diğer takım spor dallarında ise (futbol, basketbol, voleybol, hentbol v.s) takımlar tek tip bir kıyafetle karşılaşmalarını oynar. Bu da onlara bir takım bir birliktelik duygusunu verir. Böylece görüyoruz ki hangi spora bakarsak bakalım genelde bir kıyafetin olduğunu görüyoruz.

Satrançta ise bir kıyafetimiz yok. Bunu belki sporun bireyselliği ile belki de özgürlüğü ile ifade edebiliriz. Sporcu giydiğim kıyafete kimse karışamaz diye fikrini belirtebilir. Ama özellikle yaz aylarında büyükustaların şort, tişört ve terlikle turnuva salonuna geldiğini varsayarsak bu konunun aciliyetini dile getirmiş oluruz.

İlk önce deneme yapalım. Türkiye'nin en büyük turnuvası Türkiye Şampiyonası'nda şık giyinmek mecburi olsun. Baktık ki uygulama beğenildi. Türkiye Şampiyonası Seçmelerinde daha sonra da il birinciliklerinde uygulansın. Eğer herkes tarafından beğenilirse o zaman bu kuralı kalıcı hale getirelim.

Satranç en fazla akla yatırım yapan en asil sporlardan biridir. Bu asilliğe layık bir görünüm ise satranca saygıyı gösterir düşüncesindeyim. Herkesin şık kıyafetle geldiği bir turnuva düşünsenize. Fotoğrafı ne kadar da güzel olur.

Bu fotoğrafı çekelim, ne dersiniz?
Güncellemeler