Geri

Alekhine ile Röportaj

Görüşmeci: Şimdi Dr. Alekhine, bana söyler misiniz,  büyük bir satranç oyuncusu olarak mı doğulur yoksa çok çalışmayla büyük bir satranç oyuncusu olmak mümkün mü sizce?
Alekhine: Hayır. Açıkçası iyi bir satranç oyuncusu olarak doğulur. Satranca sanat gözüyle bakıyorum; kimseyi iyi bir müzisyen veya ressam yapamazsınız, bu Tanrı’nın verdiği bir hediyedir ve doğuştan gelir. Satrançta da oyuncu yeteneği ile doğar. Bir çok satranç turnuvasında sınırlı kurallar takip edilir ama iyi satranç oynamak için vizyon olmalıdır. Vizyon yaratıcı sanatçıyla aynı düşünceyi paylaşmaktır.

Görüşmeci: Güzel, vizyonumuz kadar iyi oluruz demek ki . 1.sınıf satranç iyi bir hafıza gerektirir, öyle  değil mi ?
Alekhine: Oh,hayır. Satranç briç gibi değildir. Olağanüstü bir bellek gerektirmez. Satranç sadece ileri bakmaktır.

Görüşmeci: İyimserler için kulağa mükemmel bir oyun gibi geliyor.
Alekhine: Evet, öyle diyebilirsiniz. Ben oyunda asla arkama bakmam ve her zaman oyunumu nasıl geliştiririm diye çaba gösteririm. 30 yıldır satranç oynuyorum. 16 yaşımda ise usta olmuştum.

Görüşmeci: 16 mı? Bu gerçekten harika.
Alekhine: Evet. Çardan kupa almıştım ve hala bende. 1921 yılında Rusya’dan çıkmama izin verilen tek şeydi ama 30 yıllık tecrübem henüz satranç için yeterli değil.

Görüşmeci: Evet ama Dr.Alekhine, siz bütün cevapları bilmelisiniz diye söylüyorlar.
Alekhine: Oh,hayır. İnanın bana, satrançta herşeyi bilmek için bir ömür  yeterli değil. Teknikte evet, usta olabilirsiniz ama bu gerçek sanat oyunu için daha fazlasını bilmelisiniz. Örneğin son maçımdaki rakibim Dr. Euwe'ye bakın. Açılış için en seçkin uzmanlardan biri kabul edilir ama bizim son maçımızda ilk beş hamleden sonra kayıp duruma düştü. Görüyorsunuz ki herkesin öğreneceği daha birçok şey var. 

Görüşmeci: Evet,evet. Satranç şampiyonalarının büyük bir zihinsel strese yol açtığını düşünüyor musunuz?
Alekhine: Zihinsel stres? Hayır. Ancak sinirsel ve fiziksel zorlama var. Mücadele için kendini fiziksel olarak çok iyi hazırlamak gerekir. Bunun için de iyi bir enerji gerekir. Ben bir maç için her zaman sessiz bir mekanda hazırlanırım. Gülebilirsin ama pinpon oynayarak rahatlarım.
Görüşmeci: (Gülüşmeler)
Alekhine: Evet,pinpon. Benim en sevdiğim hobilerimden biri.

Görüşmeci: Ama pinponda dünya şampiyonu olmak için bir hırsınız yok değil mi?
Alekhine: Kesinlikle yok. Önemli olan satrançtaki ünvanımı korumak için konsantre olmam. Ve şimdi burada Güney Amerika’da yapılacak dünya şampiyonası için eşimle işlemleri ayarladık.
Görüşmeci: Güzel, çok teşekkür ederim Dr. Alekhine ve iyi şanslar.
Güncellemeler