Geri

The Luzhin Defence
Şah Mat / 2000


Yönetmen: Marleen Gorris
O
yuncular: John Turturro, Emily Watson, Geraldine James, Stuart Wilson

IMDB Adres:
http://www.imdb.com/title/tt0211492/

Alexander Nabokov'un Türkçe'ye de çevrilmiş olan ünlü romanının beyazperde uyarlaması olan Şah Mat, gücünü John Torturro ve Emily Watson'ın muhteşem oyunculuklarından ve yönetmen Marleen Goris'in kayda değer çalışmasından alan son derece başarılı bir duygusal drama.

1920'lerin sonlarına doğru, İtalya'nın göller bölgesinde bir tatil kasabasında dünya çapında bir satranç turnuvası düzenlenmektedir. Turnuvaya katılan en ünlü isimlerden biri de Alexander Luzhin'dir (John Torturro). Satranca olan tutkusunu, annesiyle babasının evliliklerinin yıkılmasıyla gölgelenmiş çocukluğunda keşfetmiş olan Luzhin, yaşadığı duygusal çöküntü sırasında çareyi bu oyuna sığınmakta bulmuştur. Satranç, Luzhin için hem bir tutku hem de bir saplantıdır. Hayatın gerçekleriyle başa çıkamayan bu genç adam oyunu, yaşamayı başaramadığı hayatının yerine koymuş ve bu arada tüm sosyal ilişkilere yabancılaşmıştır. Turnuva, Luzhin için hayatının en önemli anıdır.

Bu turnuvada yapacağı maçı alırsa dünya şampiyonu olacaktır. Bu sırada karşısına, ona yıllarca akıl hocalığı yapmış olan eski satranç hocası Valentinov çıkar. Valentinov artık Luzhin'in rakibi Turati'nin hocasıdır ve Luzhin'e yakın davranmasına rağmen tek istediği onun maçı kaybettiğini görmektir. Kader, ona farkettirmeden ağlarını öre dursun, Luzhin, hayatının aşkıyla, Natalia adında genç bir kızla (Emily Watson) karşılaşır. Ailesinin, sosyal statülerine uygun bir adam olan Stassard Kontu'yla nişanladığı Natalia, kendisine aşık olan bu dahi ve çılgın adama karşı koyamaz ve biraz da ailesine karşı çıkmak için Luzhin'in evlenme teklifini kabul eder. Genç kızın ailesi çılgına döner. Bu evliliğin asla yürümeyeceğini ısrarla söylerler. Natalia ise, hayatının en büyük dramını yaşayacağını bilmeden Luzhin'in kollarına atılır.

Bir satranç filmi gibi görünse de, oyundan çok, çevresinde dönen olaylarla ve kişilerle ilgilenen film, İngiltere Bağımsız Film Festivali, Londra Eleştirmenler Ödülü çerçevesinde Emily Watson'a En İyi Kadın Oyuncu dalında adaylık getirmiş ve Luchon Festivali'nde de yönetmen Marleen Gorris ödül almıştı.