Geri

Revolver
Tabanca / 2005


Yönetmen: Guy Ritchie
O
yuncular: Jason Statham (Jake Green) , Ray Liotta (Macha) , André 3000 (Avi) , Vincent Pastore (Zach) , Vincent Riotta (Benny) , Terence Maynard (Fransız Paul) , Andrew Howard (Billy) , Togo Igawa (Fred)

IMDB Adres:
http://www.imdb.com/title/tt0365686/

"Bu bir satranç tahtasıdır...belki de bir kumar masası...

Aklındaki elindekilerden farklı olabilir... Ve aklın, bu büyük oyunu kabullenmeyecektir.

İçerideyken de kirli oyunlarına devam eden iki dolandırıcı ile aynı hücreye düşen Jake, tüm bu vakti kitap okuyarak ve her şeyin sorumlusu olarak gördüğü Dorothy Macha'ya intikam duyguları besleyerek geçirmiştir.

Tüm bu olanların altında ikisinin çıkara dayanan hikayesi yatmaktadır; Green fiyakalı kumarhanesinde Macha'nın masasına direkt bir hamle yapmış fakat bir tomar parasını kaybetmekle kalmıştır. Macha'nın bu hamlesini sürdürmek isteyen Green, her bir kuruşunu tefeci Avi ve Zach'a vermeye ikna olur ve oyun böylece devam eder."

Tanıtımında bu cümlelere yer verilen film, temel olarak kendine satranç oyununu almış ve filmin gidişatı da satranç oyunu üzerinden olmuş. Eleştirmenler tarafından şiddetli eleştirilere maruz kalan film için, yönetmeni Guy Ritchie, "önemli olan izleyicilerimin ne düşündüğüdür" demiştir.